Na zaproszenie Kansas State University i University of Central Missouri, dr Marzanna Pogorzelska z Instytutu Nauk Pedagogicznych gościła na uczelniach amerykańskich, gdzie prezentowała wykłady z zakresu edukacji porównawczej.

Wykład w College of Education na Kansas State University pt. Social Justice education: a global perspective, został zarejestrowany i uznany za tak istotny, że włączono go do materiałów dla wykładowców uniwersytetu i od tego roku akademickiego jest wykorzystywany podczas zajęć ze studentami Midwest Equity Assistance Center działającym przy Kansas State University. Na tym samym uniwersytecie dr Pogorzelska wzięła udział w międzynarodowej konferencji badawczej, prezentując temat Social Justice Adult Education: Comparative Perspectives from Poland and the United States.

Na drugiej uczelni, University of Central Missouri, dr Pogorzelska wygłosiła wykład dla studentów pracy socjalnej pt. Social work from Polish perspective. Wykłady spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem wykładowców i studentów obydwu uczelni, którzy ocenili wystąpienia za „niezwykle żywe i inspirujące, poszerzające horyzonty i dające głęboki wgląd w polską edukację i kulturę”. Cały pobyt dr Pogorzelskiej uznano za ważny etap współpracy naszych uczelni.