Dnia 30 listopada bieżącego roku w Studenckim Centrum Kultury odbył się koncert zespołu więziennego „Paragraf 64” z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich. Organizatorem ze strony Służby Więziennej był mjr Jarosław Timoszuk – wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych. Natomiast ze strony Uniwersytetu Opolskiego organizacją zajął się dr Mariusz Snopek wraz z Kołem Naukowym Pedagogiki Resocjalizacyjnej „Dwa Światy”.

Był to już drugi koncert zespołu „Paragraf 64” w murach naszej uczelni. Tym razem zespół przybył z gotową płytą pt. „Mój Anioł Stróż”, która jest realnym dowodem na to, że marzenia się spełniają. Na albumie znajduje się 15 utworów o wysokich walorach osobistych.

Z tej płyty pochodził repertuar minionego koncertu oraz – dodatkowo – zespół zagrał kilka nowości. Obecny skład zespołu tworzą: Maciej – wokalista oraz gitarzysta, Adrian – wokalista, Mariusz – basista, Andrzej – perkusista oraz Michał – keybordzista.

Cała atmosfera koncertu wydawała się odmienna od tej z ubiegłego roku. Wyraźnie widoczny progres zespołu dotyczył nie tylko muzyki ale także scenicznego aktorstwa. Studenci usłyszeli piosenki o życiu, miłości, wierze oraz śmierci. Inspiracją do tworzenia utworów jest to co każdy z członków zespołu doświadczył w swoim życiu. Zamierzeniem artystów jest gra. Chcą robić to dalej, mają w planach wydanie kolejnej płyty. Zespół swoją muzyką chce uświadomić młodym, że są w życiu wartości, dla których nie warto wkraczać na drogę przestępczości.

Od 2009 roku Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego ściśle współpracuje z Zakładem karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich. Owocem tej kooperacji jest wiele przedsięwzięci o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym oraz resocjalizacyjnym.

 

 

Tekst: Ewa Januszek

Fotografie: Patrycja Paralusz, Agnieszka Wiosna, Krzysztof Czajor, Aneta Zalejska