Kolejnym owocem współpracy Uniwersytetu Opolskiego z opolską Służbą Więzienną był zorganizowany w dniu 02.03.2016 roku spektakl teatru więziennego ,,Widnokręgi”. Wydarzenie odbyło się o 10:00 w Studenckim Centrum Kultury i było kierowane głownie do studentów Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego

Przedstawienie zostało przygotowane przez osadzone z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Opolu z siedzibą w Turawie oraz wychowawczynię Natalię Lewandowską. Spektakl dotyczył historii znakomitej postaci Ireny Sendlerowej.

Otwarcia dokonał prof. dr hab. Bagdan Cimała, dr Mariusz Snopek oraz dr Marzanna Pogorzelska. Po krótkim przywitaniu gości rozpoczął się spektakl. W przedstawieniu osadzone pokazały wojenną aktywność polskiej działaczki społecznej i charytatywnej. Głównymi bohaterami była żydowska rodzina. Chcąc uratować swoje dzieci musiała je oddać Irenie Lendlerowej, która przemycała dzieci na polską stronę i umieszczała je w rodzinach zastępczych. Podczas gry w tle słychać było wybuchy oraz latające samoloty, co dodatkowo podkreślało i wzmacniało dramat sytuacji. Po spektaklu studenci mieli szansę zadawania pytań aktorkom, które oscylowały wokół przygotować do spektaklu, przyczyn uczestnictwa w teatrze oraz planach na przyszłość.

Warto zaznaczyć, iż wiele osób ma opory przed wyjściem przed dużą publiczność, na pewno nie jest to proste, a osadzone poradziły sobie doskonale. Każda wczuła się w graną przez siebie postać, dały z siebie wszystko żeby zagrać jak najlepiej. Grały pewnie i były na tej scenie silne. Myślę, że warto było zobaczyć taką działalność, która powstała w środowisku więziennym.

 

Tekst: Małgorzata Mazur

Fotografie: Patrycja Paralusz