Prezentowana publikacja jest efektem współpracy pomiędzy Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego a Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” w Kędzierzynie-Koźlu przy realizacji projektu pod nazwą: „Partnerstwo na rzecz rodzicielstwa zastępczego w województwie opolskim”.

Książka otwiera nowy wątek w dotychczasowej debacie o znaczeniu i kondycji współczesnej rodziny. Koncentruje się wokół rodzin zastępczych oraz możliwości stworzenia sieci pomocowych i animacyjnych. Stanowi zbiór artykułów dotyczących tej tematyki – przedstawia: zakres, cel, modele grup wsparcia; znaczenie animacji społecznej i współpracy środowiskowej; sposoby promocji rodzicielstwa zastępczego. Niekwestionowanych walorem pracy jest umiejętność odniesienia dyskursu akademickiego do praktyki społecznej, przymierzenie wiedzy do zastanej rzeczywistości.

Książka adresowana jest do pedagogów, psychologów, socjologów, pracowników socjalnych, rodziców zastępczych i kandydatów do tej funkcji, studentów nauk społecznych oraz naukowców zajmujących się problematyką rodzin zastępczych w aspekcie teoretycznym i empirycznym, a także do władz lokalnych i państwowych odpowiedzialnych za politykę prorodzinną, przedstawicieli biznesu i III sektora, którzy mogą ofiarować pomoc w sprawowaniu, wzmacnianiu czy poszerzaniu pieczy zastępczej.

Zapraszamy do zapoznania się z problematyką podjętą w publikacji

Rodzicielstwo zastępcze – w poszukiwaniu modelu wsparcia i animowania współpracy środowiskowej

Wydane drukiem zostały również kolejne SZKICE Kędzierzyńsko-Kozielskie XXI. Cykliczna seria (od 1985 r.) Towarzystwa Ziemi Kozielskiej, która od kilku lat wspomagana jest redaktorsko i wydawniczo przez Instytut Nauk Pedagogicznych UO. Materiały w nich zawarte dotykają szerszego kontekstu społecznego wpływającego na drugie co do wielkości miasto województwa opolskiego. Zapraszamy do zapoznania się z zebranym w nich materiałem analityczno-faktograficznym.

Szkice Kędzierzyńsko-Kozielskie XXI