ZAPROSZENIE

Szanowni Państwo, 8 czerwca (wtorek) o godz. 9.30 zapraszamy do udziału w sesji edukacyjnej online przez MS Teams pt. Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej – Terapeutyczna moc przeszłości. Edukacja muzealna dla pokolenia Z”, która przeznaczona jest dla nauczycieli i innych edukatorów, zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną.

Tematyka tegorocznej sesji edukacyjnej jest po części odzwierciedleniem zmian, które nas wszystkich ostatnio dotknęły. Pandemia wyostrzyła wiele rysujących się już wcześniej problemów, również tych istniejących na poziomie indywidualnym, w życiu bardzo młodych osób tworzących tzw. pokolenie Z: generację, która nie zna świata sprzed ery cyfrowej. I choć patrzy się teraz coraz częściej – na ogół z niepokojem – w przyszłość, to my zachęcamy, aby przyjrzeć się bliżej przeszłości i potraktować ją jak wielkie laboratorium społeczne, z którego można czerpać wiedzę i siłę do tego, by lepiej zrozumieć współczesną rzeczywistość oraz naszą w niej rolę.

Przeszłość ponadto może mieć znaczenie terapeutyczne i motywować do przepracowania traum, zarówno tych zbiorowych, jak i osobistych. Do udziału w sesji zaprosiliśmy specjalistów o zróżnicowanych doświadczeniach na polu edukacji – akademików i praktyków reprezentujących takie dziedziny, jak: pedagogika, socjologia, filozofia i muzealnictwo. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie jest pokolenie Z, jak należy z nim budować dobre relacje, i w końcu – jak można mu pomóc poprzez przemyślane zwrócenie się ku przeszłości.

W drugiej części sesji odbędzie się Finał XIII edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny Póki nie jest za późno wraz z krótką prezentacją nagrodzonych prac. Zachęcamy do jego obejrzenia. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam zarekomendować Państwu tę część wydarzenia jako bogate źródło inspiracji do nowych, własnych pomysłów, możliwych do realizacji w szkole bądź w edukacji pozaszkolnej.

 

Udział w sesji edukacyjnej jest bezpłatny.

 

Uczestnikom sesji zapewniamy:

– imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w sesji

Zgłoszenia należy nadsyłać na formularzu zgłoszenia w nieprzekraczalnym terminie do 7 czerwca 2021 r. za pomocą poczty elektronicznej na adres: a.wickiewicz@cmjw.pl Zgłoszenia przyjmuje dr Anna Wickiewicz.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

Załączniki:

Formularz zgłoszenia

Program sesji