Alicja Kurcz była pracownikiem Instytutu (Pedagogiki) Nauk Pedagogicznych od 1983 roku. Studia z pedagogiki opiekuńczej ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim w 1977 r., a doktorat obroniła w 1995 r. na Uniwersytecie Opolskim, który od 1983 r. (Wyższa Szkoła Pedagogiczna) był jej podstawowym miejscem pracy. Uprzednio pracowała jako nauczycielka Liceum Medycznego w Prudniku. Była adiunktem w Katedrze Pedagogiki Społecznej. Zainteresowania naukowe dotyczyły okresu wczesnego dzieciństwa – uwarunkowań optymalnego sprawowania opieki nad małym dzieckiem w środowisku rodzinnym i środowisku placówek opiekuńczo-wychowawczych, problematyki sieroctwa społecznego oraz kompetencji pracowników socjalnych i kadr opiekuńczo-wychowawczych.

W sumie opublikowała ponad 80 artykułów, tekstów naukowych oraz raportów badawczych. Aktywnie pracowała w Opolskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz Opolskim oddziale Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, którego była przewodniczącą. Została odznaczona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Edukacji Narodowej. Po pracy realizowała się florystycznie, jej pasją była fotografia oraz podróże.

W osobie Naszej koleżanki Alicji tracimy dydaktyka z pasją, dobrą i pogodną Koleżankę – służącą zawsze innym radą i czynem,

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom przekazujemy wyrazy współczucia,

Pracownicy Instytutu Nauk Pedagogicznych UO

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 19.02.2022 r. o godzinie 12:00  na Cmentarzu Komunalnym w Opolu – Półwsi w Starej Kaplicy.