Relacja ze spotkania dyskusyjnego zorganizowanego przez Fundację L’Arche

 

W lutym 2022 roku zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Nauk Pedagogicznych UO a Fundacją L’Arche. W ramach owej współpracy 27 kwietnia 2022 roku dr Agnieszka Franczyk, dr Weronika Kurcz i prof. UO Edward Nycz brali udział w spotkaniu dyskusyjnym dotyczącym potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością intelektualną zorganizowanym przez Fundację L’Arche Polska, oddział w Opolu. Zostało ono zrealizowane w ramach projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną” finansowanego z funduszy norweskich.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji miasta Opola, które na co dzień działają na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: Dorota Rutkowska – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, dr Zdzisław Markiewicz – Dyrektor  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Mateusz Szpryngiel – Kierownik Referatu Spraw Społecznych, Aleksandra Mazur – Główny Specjalista z Referatu Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych, dr Wojciech Rogala – Prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami, Aleksandra Kędzierska-Buczyńska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Magnolia”, Hanna Kanik – Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji, Małgorzata Jagieluk – Prezes Zarządu Fundacji Dom, Jolanta Sztorc – Wiceprezes Fundacji Dom, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Izabella Gajdamowicz – Wiceprezes Fundacji Dom, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, a także Agata Gamroth – Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

Spotkanie poprowadziła Anna Kupińska, członek Zarządu Fundacji L’Arche wraz ze współpracownikami, Moniką Grabowską, Bernardem Mrozem oraz Justyną Nagel. Prowadzącej towarzyszył przedstawiciel osób z NI Szczepan Kuczewski.

W ramach dwugodzinnej debaty, która odbyła się w Villi Akademica przedstawiono wnioski z pilotażowego badania ankietowego „Potrzeby mieszkaniowe osób z niepełnosprawnością intelektualną miasta Opola” oraz dokonano analizy narzędzi badawczych przygotowanych w zespole badawczym, który tworzą między innymi pracowniczki Instytutu Nauk Pedagogicznych, dr Agnieszka Franczyk i dr Weronika Kurcz. Organizatorom przedsięwzięcia zależało na poznaniu opinii sędziów kompetentnych na temat kwestionariuszy wywiadu, które zostaną wykorzystane w badaniu mającym na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jakie są potrzeby mieszkaniowe dorosłych osób z NI i czy istnieje potrzeba, aby na terenie Opola powstał rodzinny dom dla 10 osób z NI funkcjonujący w oparciu o model L’Arche. W Polsce istnieje 8 domów tego typu, a ich cechą charakterystyczną jest to, że umożliwiają one samodzielne życie podopiecznym przy wsparciu zatrudnionych na stałe i mieszkających w domu asystentów.

Uczestniczy spotkania z dużym zaangażowaniem brali udział w dyskusji. W jej trakcie odnotowano wiele merytorycznych wskazówek, które pozwolą na udoskonalenie narzędzi badawczych. Przedstawiciele zarówno władz samorządowych, instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych oraz władz oświatowych poparli idę przeprowadzenia badań i wyrazili uznanie dla Fundacji L’Arche za objęcie wsparciem dorosłych osób z NI, co jednak – jak zauważono – „jest kroplą w morzu potrzeb”. Spotkanie to było kolejnym krokiem w przygotowaniu do realizacji badań nad potrzebami mieszkaniowymi dorosłych osób z NI, nad którym opiekę będzie sprawował Instytut Nauk Pedagogicznych w osobach powyżej wymienionych osób.