W dniu 7 maja, na Placu Kopernika odbył się kolejny, bowiem już XIX Opolski Piknik Naukowy, w ramach tegorocznego Opolskiego Festiwalu Nauki – ukierunkowanego, zarówno na populację i upowszechnianie osiągnięć poszczególnych dyscyplin naukowych wśród najmłodszych adeptów nauki, jak i promocję bogatej oferty edukacyjnej poszczególnych jednostek naukowo-badawczych.

Instytut Nauk Pedagogicznych reprezentowany był przez studentów, absolwentów i członków pedagogicznych kół naukowych (Aleksandra Anczyk, Maria Błasiak, Lena Jermakowicz, Adam Kita, Julia Otte, Monika Pałyga, Agata Sitek, Sebastian Siwiec, Dominika Starosolska, Zofia Szala, Dobrosława Tokarska) oraz kadrę nauczycielską, odpowiedzialną za poszczególne atrakcje dla najmłodszych (dr Adam Konopnicki,  dr Grzegorz Kozdraś, mgr Agnieszka Bąkowska, mgr Paweł Cieśla oraz mgr Łukasz Szuba).

W ramach popularyzacji i promocji nauk pedagogicznych wśród najmłodszych uczestników pikniku naukowego, zorganizowano naukę programowania i kodowania na wczesnych etapach edukacyjnych, przy wykorzystaniu małych i sympatycznych robotów edukacyjnych (Ozobotów), pozwalających poprzez zabawę wprowadzić najmłodszych w świat nowych technologii oraz warsztaty i zabawy muzyczne przy wykorzystaniu kolorowych dzwonków i „Bum Bum Rurek”, dzięki którym dzieci mogły wygrywać znane im melodie oraz komponować nowe, pobudzając swoją kreatywność. Inną atrakcją wyróżniającą nasze stoisko były gry i zabawy ruchowe, w tym: mini tor przeszkód i konkurencje strzeleckie dla najmłodszych, rozwijające zarówno motorykę dużą, jak i małą oraz pokazy żonglerki i warsztaty z zakresu sztuki cyrkowej. Ponadto przygotowano dla najmłodszych specjalne zabawy z wykorzystaniem kolorowej chusty animacyjnej i baniek mydlanych oraz warsztaty z zakresu malowania twarzy i modelowania z balonów, pozwalającego na tworzenie szczególnych zabawek, spełniających marzenia najmłodszych uczestników. Warto wspomnieć również, że osoby zainteresowane studiowaniem kierunków pedagogicznych i pracy socjalnej, mogły zapoznać się na naszym stoisku z szeroką ofertą, przygotowaną przez Instytut Nauk Pedagogicznych w obecnej rekrutacji.

Dzięki szerokiej gamie zaproponowanych przez Instytut Nauk Pedagogicznych aktywności, najmłodsi uczestnicy mogli odkryć swoje talenty, predyspozycje i zainteresowania. Dlatego też bardzo dziękujemy studentom za zaangażowanie i wsparcie w realizację wspólnych działań popularyzujących nauki pedagogiczne.