Szanowni Państwo 

W ramach współpracy  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz  Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego,  w imieniu Dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej oraz Dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych, dr hab.  Edwarda Nycza prof. UO, serdecznie zapraszamy do udziału w XVII edycji sesji edukacyjnej “Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej”, która w tym roku odbywa się pod hasłem:                                  

Zrozumieć wojnę.

Sesja odbędzie się 10 czerwca (piątek) br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4.

Program sesji wraz z formularzem zgłoszenia zamieszczamy w załącznikach.

 

Gdy coś nie mieści się w naszych wyobrażeniach o moralnej kondycji człowieka, mówimy często: to niepojęte, zbyt straszne, by w to uwierzyć i zrozumieć. Czy wojnę wobec tego da się w ogóle objąć rozumem? Podczas tegorocznej sesji edukacyjnej zmierzymy się z tym właśnie zadaniem: próbą odnalezienia uniwersalnych rysów znaczących różne konflikty zbrojne w Europie i poza nią, począwszy od obu wojen światowych a skończywszy na dramacie Ukrainy. Zastanowimy się nad możliwościami pomocy ofiarom wojen, a także nad różnymi sposobami opowiadania dzieciom i młodzieży o mechanizmach militarnej przemocy, która zawsze najmocniej uderza w najsłabszych – cywilów, kobiety, dzieci, osoby starsze i chore.

Jesteśmy przekonani, że edukacyjny przekaz o wojnie jest potrzebny i nie powinniśmy jako przewodnicy intelektualni najmłodszego pokolenia uciekać od tego, co emocjonalnie i poznawczo trudne, ale co jednocześnie domaga się odpowiedzialnego w sensie pedagogicznym wyjaśniania genezy i skutków zła. Albowiem bez zrozumienia istoty przemocy trudniej jest mądrze się jej przeciwstawiać.

Do udziału w sesji zaprosiliśmy praktyków specjalizujących się w pedagogice, psychologii, wojskowości, socjologii, edukacji muzealnej, a także w działalności humanitarnej. Bardzo liczymy na Państwa obecność – stacjonarnie, zwłaszcza, że nie zabraknie okazji, by zadać naszym gościom pytania i podzielić się własnymi przemyśleniami.

Udział w sesji edukacyjnej jest bezpłatny.

W drugiej części sesji odbędzie się Finał XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt Historyczny „Póki nie jest za późnowraz z krótką prezentacją nagrodzonych prac. Zachęcamy do jego obejrzenia. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam zarekomendować Państwu tę część wydarzenia jako bogate źródło inspiracji do nowych, własnych pomysłów, możliwych do realizacji w edukacji szkolnej bądź w pozaszkolnej.

Załączniki:

Formularz zgłoszenia

Program sesji

Uczestnikom sesji zapewniamy:

1. Imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w sesji.
2. Pakiet edukacyjny Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
3. Poczęstunek dla uczestników sesji

Zgłoszenia należy nadsyłać na załączonym formularzu do 8 czerwca 2022 r. na adres a.wickiewicz@cmjw.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Wszelkich informacji udziela:

Dział Edukacji i Wystaw Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
dr Anna Wickiewicz
Kustosz dyplomowany
kierownik
Działu Edukacji i Wystaw
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Muzealna 4, 48-316 Łambinowice
tel./fax 77 434 34 75
www.cmjw.pl
e-mail: a.wickiewicz@cmjw.pl