W dniach 2 i 9 marca – członkowie Koła Naukowego Pedagogów i studenci kierunków pedagogicznych, wspólnie z Instytutem Fizyki gościli w murach uniwersyteckich, zafascynowanych nauką przedszkolaków, chcących uczestniczyć, zarówno w interesujących pokazach fizycznych, jak i w animacyjnych działaniach, zaproponowanych przez studentów w ramach akademii młodego pedagoga.

Zajęcia dla przedszkolaków rozpoczęły się od przywitania z Pandą (uczelnianą maskotką), , która zaprowadziła młodych adeptów nauki do sali fizycznej, gdzie czekały na nich specjalnie przygotowane aktywności, w tym tańce w rytm muzyki – rozwijające motorykę, zarówno małą, jak i dużą (m.in. „baby shark”, „chu chu au”, „kaczuchy” czy „fliegerlied”). Po czym w ramach warsztatów z zakresu sztuki cyrkowej odbył się wyjątkowy pokaz żonglerki (piłeczki i maczugi), będący wprowadzeniem do gry terenowej śladami studentów Uniwersytetu Opolskiego, przygotowujących się do świąt Wielkanocnych (zawierającej m.in. zdobywanie wskazówek poprzez odpowiedzi na pytania czy wykonywanie zadań etapowych, związanych ze świętami [np. kolorowanie pisanek wielkanocnych]). Następnie rozpoczęły się pokazy eksperymentów i doświadczeń fizycznych, prowadzone przez dr Katarzynę Książek (koordynatorkę Opolskiego Festiwalu Nauki), które wzbudziły wśród najmłodszych uczestników duże zainteresowanie, bowiem padały liczne pytania i wyczerpujące odpowiedzi, a w szczególności możliwość obcowania z ciekłym azotem zapadnie z pewnością na długo w pamięci naszych najmłodszych adeptów nauki, którzy na zakończenie otrzymali pamiątkowe pieski z balonów modelinowych.

Z ramienia studentów Instytutu Nauk Pedagogicznych w realizację wizyty przedszkolaków zaangażowani byli: Agnieszka Bawej, Justyna Chory, Sabina Dąbrowska, Sandra Dziuba, Nanda Kampik, Katarzyna Kasprzycka, Dominika Kik, Sara Lubojańska, Julia Otte, Monika Pałyga, Wiktoria Pampuch, Anastasia Rybenko, Adam Kita oraz Sebastian Siwiec.

 

Tekst:

Julia Otte (członkini Koła Naukowego Pedagogów)

mgr Paweł Cieśla (wykładowca Instytutu Nauk Pedagogicznych)

 

Zdjęcia: mgr Paweł Cieśla