W 1998 r. miała miejsce w Głuchołazach konferencja zorganizowana przez Instytut Nauk Pedagogicznych UO oraz Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy. Celem konferencji było zmienienie postrzegania OHP w społeczeństwie i wśród ówczesnej klasy politycznej. W kolejnych latach pracownicy INP prowadzili badania, organizowali i uczestniczyli w kilku konferencjach podejmujących szeroko rozumiana tematykę powiązaną z OHP (struktury, pracownicy, uczniowie, edukacja, rynek pracy). W sumie napisano/ zredagowano 14 książek tematycznych.

W 2024 r. nastąpił powrót do współpracy struktur OHP z Instytutem Nauk Pedagogicznych UO. Opolska Wojewódzka Komenda OHP zorganizowała 05.06.2024 r. konferencję „Systemowe wsparcie młodzieży zagrożonej marginalizacją i wykluczeniem społecznym”, skierowaną w głównej mierze do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za funkcjonowanie jednostek oświatowych. W konferencji uczestniczył Jerzy Budzyn – Komendant Główny OHP oraz Joanna Raźniewska – Opolska Kurator Oświaty, Wiesława Skoczylas – Wojewódzki Komendant OHP w Opolu, Piotr Pośpiech – Wicewojewoda Opolski podkreślił. Decydenci zwrócili uwagę na udział OHP w kształtowaniu i wychowaniu młodzieży trudnej i zaniedbanej oraz wypracowaniu adekwatnej dla niej ścieżki edukacyjnej. Przedstawiono również rolę opolskich struktur OHP w procesie kształcenia i wychowania młodzieży (Ewa Zajączkowska) oraz edukację do rynku pracy jako szansę na lepsze jutro (Tomasz Górny). Ważną częścią spotkania były relacje – świadectwa absolwentów OHP o ich pobycie w hufcach i wpływie na dalsze życie. Konferencję zakończyło wystąpienie dra. hab., prof. UO Edwarda Nycza, który odniósł się do wypowiedzi absolwentów z perspektywy 26-lat badań i organizacyjnie bogatej współpracy pomiędzy Komendą Główną OHP a Instytutem Nauk Pedagogicznych UO oraz wskazał nowe kierunki wspólnych badań (zob. E.N. Kooperacja organizacyjno-badawcza Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, [w:] Ochotnicze Hufce Pracy w województwie Opolskim – 60 lat pracy z młodzieżą i dla młodzieży / Nycz Edward, Jasiński Zenon (red.), Opole 2018).