W ramach współpracy Instytutu Nauk Pedagogicznych ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pragniemy poinformować, że 10 czerwca 2024 odbyła się XIX Sesja Edukacyjna z cyklu Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej.

Temat tegorocznego wydarzenia brzmiał: Wyjście z klasą. Edukacja historyczna 2024.

Rozpoczęcia Sesji dokonały dr Violetta Rezler-Wasielewska, Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz dr Iwona Konopnicka, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW. Następnie uczestnicy Sesji zastanawiali się we wspólnej, gorącej dyskusji nad wyzwaniami, jakie obecnie stoją przed nauczycielami i władzami oświatowymi w perspektywie edukacji historycznej dzieci i młodzieży. Dyskutowano nad możliwościami, które w rozwiązaniu tych problemów oferują muzea historyczne, uznając, że lekcje w szkole i edukacja muzealna mogą się świetnie uzupełniać. W niezwykle interesującej dyskusji o prowokującym tytule na Na historii dzieci się nudzą? udział wzięli: prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Piotr Górajec z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Agnieszka Jaczyńska ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu.

Ponadto, uczestnicy Sesji mieli okazję poznać potencjał edukacyjny archeologii, o której opowiedział dr Kamil Karski z Muzeum KL Plaszow w swoim wystąpieniu Bo łączy nas Miejsce. Archeologia w edukacji muzealnej. Dr Anna Czerner oraz dr Kamil Weber (CMJW) zaprezentowali edukacyjne walory osadzonej w historii codzienności wystawy: Wziąć miłość na warsztat. Historia „Kocham, do zobaczenia…”. Było to wzruszające, pełne zadumy przeżycie. Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju przeprowadziły natomiast warsztaty empatii historycznej, z zastosowaniem innowacyjnej metody AVATARA.

Sesja zakończyła się na finałem XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt Historyczny Póki nie jest za późno. Prace nagrodzonych w nim uczniów niezwykle obrazowo ukazują symbiotyczny charakter historii i edukacji muzealnej.

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu oraz jego organizatorom.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z XIX Sesji Edukacyjnej Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej (fot. M. Żwirełło/CMJW).

Zachęcamy jednocześnie do obejrzenia reportażu opublikowanego przez stację TVP3 Opole w Kurierze Opolskim (początek reportażu -16m 58s):