Opolskie Kolokwia Epistemologiczne
Opolskie Kolokwia Epistemologiczne
Opolskie Kolokwia Epistemologiczne
Serdecznie zapraszamy do udziału w Opolskich Kolokwiach Epistemologicznych, które będą okazją do spotkań dla wszystkich przedstawicieli środowisk akademickich, chcących zdobywać, rozwijać, pogłębiać, przekazywać wiedzę i umiejętności innym – młodszym i starszym, reprezentującym tę samą lub pokrewną dyscyplinę nauki. Kolokwia (łac.) to rozmowy. Episteme (strg.) to wiedza, umiejętności, rozumienie. Podczas naszych spotkań chcemy rozmawiać o metodologii badań naukowych, o tradycyjnych i zmieniających się orientacjach badawczych, paradygmatach, metodach naszych poszukiwań. Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami w tym zakresie, chcemy uczyć się od siebie nawzajem, chcemy rozwijać się zawodowo jako badacze rzeczywistości społecznej.
Jednocześnie w oparciu o przekonanie o istotowej nierozłączności badań naukowych i kształcenia pragniemy podczas spotkań w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych prezentować, dyskutować i rozwijać naszą wiedzę oraz umiejętności dydaktyczne. Pragniemy poznawać, przekazywać sobie nawzajem nowe, ciekawe praktyki, metody i formy kształcenia, które stosujemy w naszej akademickiej działalności.
Dlatego właśnie powołujemy do życia Opolskie Kolokwia Epistemologiczne (OKE). Nasze spotkania odbywać się będą raz w miesiącu i będą poświęcone problemom metodologii badań społecznych oraz kształceniu – uczeniu się. Gościć będziemy wybitnych metodologów, badaczy w dziedzinie nauk społecznych oraz wybitnych dydaktyków, praktyków w zakresie kształcenia czy też organizowania innym warunków do uczenia się. Zapraszamy wszystkich tych, których ta problematyka interesuje oraz tych, którzy pamiętają, iż początek Akademii, geneza Uniwersytetu jako autonomicznej wspólnoty ludzi myślących i rozwiązujących problemy wywodzi się z traktowanych jako jedność ciekawości i pasji poznawczej, czyli prowadzenia badań oraz umiejętności i motywacji do dzielenia się wiedzą z innymi czyli kształcenia. Uczenie się, uczenie innych to poznawanie świata, to opisywanie świata, to jego rozumienie. I, co najważniejsze – to dzielenie się tym z innymi.
Zapraszamy do takiego dzielenia się wiedzą, umiejętnościami, własnymi strategiami badawczymi oraz dydaktycznymi. Zapraszamy na Opolskie Kolokwia Epistemologiczne.
Rada Programowa OKE:
prof. Dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz
prof.UO dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska
prof. UO dr hab. Arkadiusz Żukiewicz
dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska
dr Stanisława Włoch
Instytut Nauk Pedagogicznych
Aktualności
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na piąte spotkanie w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych
W programie:
Wykład pt.: Standardy kompetencji i kwalifikacji zawodowych
wygłosi Prof. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski
15 czerwca 2019 (sobota), godzina 13:30, Collegium Maius, plac Kopernika 11 A, Sala Senatu
Zapraszamy na czwarte Opolskie Kolokwium Epistemologiczne
Wykład pt.: Teoria i empiria. O metodologii nowych relacji – wygłosi Prof. dr hab. Mieczysław Malewski
7 maja 2019 r. wtorek, godzina 12.00, Collegium Maius, Sala Senatu
Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych
Wykład pt.: Między potocznością a świadomością paradygmatu dydaktycznego – wygłosi prof. dr hab. Dorota Klus – Stańska
Wykład pt.: Doświadczenie migracyjne kobiet z Opolszczyzny jako czynnik budowania ról zawodowo-rodzinnych – wygłosi dr hab. Anna Krasnodębska
17 kwietnia 2019 r. (środa), godzina 12.00, Collegium Maius, Sala Senatu
Aktualności
Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych
Wykład pt.: Hipoteza wycofania moralnego w interpretacji obecnego stanu akademii –
wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Rubacha
Wykład pt.: Uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy – przegląd dotychczasowych badań i potrzeba dalszych eksploracji teoretyczno-praktycznych – wygłosi dr hab. Edward Nycz, prof. UO
5 marca 2019 r. (wtorek), godzina 12.00, Collegium Maius, Sala Senatu
__________________
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych
Wykład pt.: Metoda historyczna w badaniach edukacyjnych – wygłosi prof. dr hab. Jerzy Kochanowicz
Wykład pt.: Badania edukacyjne w perspektywie krytycznej – wygłosi prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz
23 stycznia 2019 r., godzina 12.00, Collegium Maius, Sala Senatu
Rada programowa OKE:
Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz
Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska
Prof. UO, dr hab. Arkadiusz Żukiewicz
Dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska
Dr Stanisława Włoch
Instytut Nauk Pedagogicznych UOA
Zaproszenie na Pierwsze Opolskie Kolokwium Epistemologiczne – plik pdf
Kontakt
Kontakt
Instytut Nauk Pedagogicznych
ul. Oleska 48, 45-052 Opole
tel. +48 77 452 74 21, fax +48 77 452 74 20
e-mail:
prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz: mirka.dziemianowicz@poczta.fm
dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska: idobra@uni.opole.pl
w związku z decyzją J.M. Rektora UO o odwołaniu wszystkich wydarzeń planowanych w najbliższym czasie na Uniwersytecie Opolskim, informujemy, że IX Opolskie Kolokwium Epistemologiczne, które miało odbyć się 18 marca br., zostaje przeniesione na późniejszy termin.
Z wyrazami szacunku
Komitet organizacyjny
Szanowni Państwo,
w imieniu Dyrekcji Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, serdecznie zapraszamy na dziewiąte spotkanie w ramach Opolskich Kolokwiów Epistemologicznych, podczas którego wykład pt.: “Topologiczna wielowymiarowość rzeczywistości podmiotowej. Lacanowskie inspiracje metodologiczne między hermeneutyką a edukacją” wygłosi dr hab. Klaudia Węc, prof. AIK (Akademia Ignatianum w Krakowie).
Spotkanie odbędzie się w dniu 18 marca 2020 r. (środa) o godz. 12:00, w Sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego (Collegium Maius, pl. Kopernika 11a, Opole).